Kultura

Církev jako think tank

Česká katolická církev dnes promlouvá značně odlišnými hlasy. Někteří představitelé lamentují nad „zkaženým“ světem, a pak jsou tu křesťané jako Tomáš Petráček, kteří naopak tvrdí, že západní společnost je v řadě ohledů mnohem křesťanštější než ve středověku nebo začátcích novověku. I na téma jako záchody pro třetí pohlaví se tito katolíci dokážou dívat smírně a v souladu s papežem Františkem si uvědomují závažnost ekologie: není absurdní řešit témata předávání lidského života bez ohledu na to, zda život na zničené planetě bude vůbec možný? ptají se.

Teolog, kněz a církevní historik Petráček (1972) působí na Univerzitě Hradec Králové a kniha Naděje v dějinách je jeho rozhovorem s ředitelem nakladatelství Portál Martinem Bedřichem. Petráčkovy úvahy o dějinách se tu proplétají právě s reflexí současného křesťanství a katolické církve, stejně jako společnosti. Autor přibližuje prostředí, z něhož pochází, svoji cestu k historii včetně vědeckých vzorů (Josef Pekař) a uvažuje nad studiem historie i rolí sdílených historických příběhů. V jeho rozhodnutí, co studovat, sehrála roli filmová verze Ecova románu Jméno růže. Komunisté prý snímek pustili do kin jako ukázku „středověkého tmářství“ – ale na Petráčka zapůsobil opačně, jako oslava středověké vzdělanosti. Tuto dobu rád zkoumá jako historik, méně nadšený je, když některé tehdejší struktury přežívají v současnosti. A právě to se podle něj týká i katolické církve. Její hierarchický systém se zrodil ve 14.…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte