V roce 2003, kdy jsem se v Bílém domě poprvé začal zabývat otázkami globální zdravotní péče, existovala na světě obrovská nerovnost v přístupu k léčbě AIDS. Zatímco protivirové léky na AIDS byly dostupné pro drtivou většinu Američanů, kteří je potřebovali, v Africe nebyly téměř pro nikoho. Nejchudší tohoto světa stáli ve frontě na životně důležité léky úplně na konci. Na snížení takové nerovnosti tehdy prezident Bush mladší vyčlenil během pěti let celkem 15 miliard dolarů v rámci mimořádného plánu na pomoc s AIDS.

V roce 2009, když vypukla pandemie mexické prasečí chřipky, se opakoval stejný příběh. Několik bohatých zemí skoupilo všechny zásoby vakcín, a až potom narychlo poslaly malý dar do rozvojových států.

A v roce 2020, v průběhu pandemie covidu-19, to vypadá, že spousta lidí nemá s takovými darwinovskými impulzy žádný problém. V nedávném Harrisově průzkumu veřejného mínění 66 procent Američanů souhlasilo s tím, že pokud bude vakcína vyvinuta ve Spojených státech, měly by všechny domácí požadavky být uspokojeny dříve, než se vakcína dá k dispozici i zbytku světa. Aby nezapadla etická dimenze věci: takový „vakcínový nacionalismus“ by znamenal, že zdravý dvacetiletý Američan ve městě, v němž se nevyskytuje infekce, by měl přednost před doktorem v Jihoafrické republice, kojící matkou v Ghaně nebo postarším člověkem s tuberkulózou v Nigérii.

„Vakcínový nacionalismus“ není dobrý lék. Přítomnost velkých ohnisek nákazy koronaviru uvnitř globálního imunitního systému…

Obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte