58_bohm02_jaros

Získat Magnesii Literu za knihu pro děti a mládež je vcelku prestižní záležitost. Minulé pondělí by se ale těžko našel někdo, kdo by ji vítězi během ceremoniálu záviděl. „Jestli můžu, rád bych tu cenu věnoval Jáchymovi. To je můj starší syn, který tam se mnou byl, společně s mladším Oliverem. Ta knížka, která je pochopitelně o Antarktidě, je i o tom, jak se dá na svět dívat jinak, jak najít novou perspektivu. Jáchym před měsícem zemřel při nehodě. To on mě učil vidět svět jinak a za to mu děkuju,“ pronesl v Národním divadle David Böhm (38), jemuž cenu vynesla autorská publikace A jako Antarktida – Pohled z druhé strany.

Náhlé a stále čerstvé ztrátě patnáctiletého syna, jehož námořnický deník je součástí oceněné knihy, se o dva dny později nejde vyhnout ani během návštěvy Böhmova ateliéru v Černošicích u Prahy. „Překóduje se celý svět a některé věci najednou vypadají úplně mimo,“ shrnuje svůj aktuální stav před rozdělaným papírovým modelem města, který momentálně se svým letitým parťákem Jiřím Frantou vytváří pro připravovanou knihu o urbanismu od architekta Osamu Okamury. Práce má teď Böhm nad hlavu. Ale zdůrazňuje, že se jí rozhodně nesnaží přehlušit realitu, se kterou nezbývá než se smířit.

„Život si zkrátka jen zčásti můžeme organizovat podle svých přání. Teď se tomu musím vystavit, aby mě to posunulo, kam má,“ uvažuje David Böhm a dodává, že bez pomoci své ženy Jitky a dalších čtyř dětí by to bylo nemyslitelné.

Hlavozem a Bradobyl

Pro…

Obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte