JAN HAMÁČEK, ministr vnitra, ANDREJ BABIŠ, premiér, politik---Jan Hamacek, Andrej Babis
Žádné kupování voličů. (Hamáček s Babišem) • Autor: ČTK

Dohady končí, důchodci dostanou přidáno před Vánoci, ostatní po Novém roce. Andrej Babiš a Jan Hamáček v pátek dohodli další dvě rozpočtová opatření, kterými skoro zdvojnásobí všechno to, co zatím vláda kvůli koronaviru utratila.

Utrácení na dluh tak bude ve velkém pokračovat i příští rok. Opozice vládu kritizuje za cynické kupování voličů, nižší daně ale někteří ekonomové chválí. Je možné, že nová opatření zahýbají nejen státní kasou, ale i výsledkem dvojích voleb letos a příští rok.

Pět tisíc na Vánoce

Nový příspěvek pro důchodce má činit pět tisíc korun. Dostane je každý, kdo bude mít v prosinci nárok na starobní, vdovský nebo invalidní důchod. Dohromady jde o tři miliony lidí. Peníze se připočtou do prosincové platby, dorazí tedy ještě před Vánoci a zaplatí se z letošního státního rozpočtu, u jehož úprav měla vláda během koronaviru nejspíš moc velké oči: strop pro rozpočtový deficit si nechala ve sněmovně natřikrát zvednout ze 40 až na 500 miliard korun, ale třeba v oblasti investic nemá v záloze dost projektů, za které by peníze utratila.

Babiš s Hamáčkem dávku odůvodňují vyššími životními náklady seniorů a tím, že pro starší lidi představoval koronavirus velkou zátěž. Peníze si podle vlády zaslouží a zatím od státu nic navíc nedostali. Tezi o kupování voličů Babiš popírá. „Já si voliče nepotřebuju kupovat. Všeobecně je známo, že mně důchodci fandí,“ poznamenal předseda vlády, když změny oznamoval.

Dávka se oficiálně jmenuje „příspěvek na lepší a…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte