v hlave
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Selfie se v roce 2013 stalo slovem roku a z fenoménu prohlašovaného za projev sebestřednosti mladé generace se postupně vyšvihlo mezi běžné úkony, jimiž dokumentujeme vlastní život. A zdá se tak docela přirozené přemýšlet, jestli by se záplava rozesmátých autoportrétů pořízených z natažené paže nedala využít i nějak užitečněji než jen k oslňování přátel na sociálních sítích: například k odbornému posouzení stavu naší tělesné schránky.

Pár takových nápadů už se v medicíně využívá a nyní k nim čerstvě přibyl další. Výzkum čínských vědců publikovaný v časopise European Heart Journal naznačuje, že náš chytrý telefon by mohl v budoucnu dávat pozor, zda nemáme zaděláno na infarkt.

Vrásky a skvrny

Tým lékařů z čínského Národního centra pro kardiovaskulární onemocnění pro svůj výzkum vyvinul počítačový algoritmus, jenž dokáže ze snímku lidské tváře rozpoznat příznaky chatrného stavu srdce a cév. Všímá si zejména tenčících se a šedivých vlasů, vrásek nebo žlutých cholesterolových skvrn okolo víček. Vědci oslovili téměř sedm tisíc dobrovolníků, kteří pak poslali do laboratoře své selfie a absolvovali kontrolní lékařské vyšetření.

Počítač se předvedl coby docela slušný diagnostik: na základě autoportrétů rozpoznal problémy se srdcem a cévami u osmdesáti procent všech účastníků, kteří jimi skutečně trpí. Čínští lékaři to považují za úspěch a své aplikaci prorokují slibnou budoucnost. Její uživatelé by zkrátka jednou začas prohnali softwarem své selfie a v případě…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte