53A_foto Josef Sudek
Žena jako socha. (Portrét herečky Mileny Vildové, negativ z roku 1942)

Jeho práci mu musí závidět každý milovník historie fotografie a Vlado Bohdan (48) nezastírá, že je pro něj i po více než dvacetileté praxi obrovským potěšením. „Největší dobrodružství je pro mě dotýkat se těch negativů. Beru do ruky jeden za druhým a tím se vlastně dotýkám i jejich autora.“ Tím, kdo mu prochází pod rukama, není v tomto případě nikdo jiný než Josef Sudek (1896–1976). Vlado Bohdan za posledních pět let zpracoval přes 14 tisíc negativů a šest tisíc pozitivů z pozůstalosti legendárního umělce, které se nacházejí ve fototéce Ústavu dějin umění AV ČR.

Vědci na to dostali od ministerstva kultury speciální grant pojmenovaný Sudek Project. Nákladná akce skončila právě teď a jejím závěrečným výstupem je aktuální pražská výstava Sudek a sochy v Domě fotografie GHMP, kterou doprovází stejnojmenná publikace. Vybavení používané Vladem Bohdanem v laboratoři ústavu sídlícího u Betlémského náměstí si tak může na chvíli odpočinout. Donedávna tu ale přístroje jely skoro nonstop.

Bohdan s kolegy kladl křehké skleněné a plastové negativy pod objektiv digitální kamery, která je díky moderní technologii schopná obraz během vteřiny převést ve vysokém rozlišení do počítače. Když šla práce dobře, byl tým reprodukčních fotografů schopný zpracovat až 100 negativů za den. „Pak přišla druhá fáze, která mě baví víc, protože je intuitivnější,“ vypráví Vlado Bohdan nad počítačem. Každý negativ totiž musel zároveň převést do finálního pozitivu tak, aby snímek vypadal, jako by…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1793

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte