Spojené státy za vlády Donalda Trumpa odstoupily od tolika mezinárodních dohod, porušily tolik precedentů a rozzlobily tolik spojenců, že může být těžké odlišit podstatné od okrajového. Jedna konkrétní taktika ale může status Ameriky jako supervelmoci poškodit nenávratně. Jedná se o devalvačně hojné zneužívání sankcí.

Spojené státy v tuto chvíli uplatňují na osm tisíc různých sankcí proti jednotlivcům, firmám i státům. Washington sankce využívá už desítky let, v poslední době – především během Trumpovy vlády – ale jejich počet dramaticky vzrostl. Prezident Trump ročně uvalil více než dvojnásobek sankcí ve srovnání se svými dvěma předchůdci, včetně sedmi set zavedených během jediného dne v roce 2018 (proti Íránu). Omezení proti Íránu a Venezuele jsou tak široká, že komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bachelet varovala před kolapsem tamních systémů zdravotnictví a ohrožením života milionů obyčejných lidí.

Trump ale nepoužívá sankce pouze proti nepřátelům Ameriky. Nasadil je proti partnerům, jakými jsou Turecko nebo Irák, a pohrozil, že pokud obě země nevyhoví jeho požadavkům, zničí jejich ekonomiky. Počátkem srpna zaslali tři Trumpovi spojenci v Senátu dopis provozovateli přístavů v Německu s hrozbou „drtivých ekonomických sankcí“ v případě, že se bude podílet na budování plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Hrozby se v Německu setkaly s negativní odezvou a několik významných politiků obvinilo Spojené státy z „vydírání“ a „neoimperialismu“.

Na jednu noc…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte