Podezření, že se novým koronavirem lze nakazit opakovaně, vládne už od začátku pandemie. V jistotu se ale změnilo až teď. O třiatřicetiletém muži z Hongkongu, který je prvním potvrzeným případem opětovné infekce, informovali počátkem minulého týdne tamní vědci. Případ je důležitý pro vývoj vakcín i úvahy o kolektivní imunitě.

Poprvé se muž nakazil na jaře. V březnu dostal horečku, kašel, bolesti v krku a hlavy. Po třech dnech příznaky ustoupily, test ale v jeho těle nalezl virus SARS-CoV-2. Muž putoval do nemocnice, odkud byl po dvou týdnech propuštěn.

V polovině srpna se vracel ze Španělska a na letišti měl opět pozitivní test, ačkoli tentokrát už netrpěl žádnými příznaky. Virus může přežívat v organismu dlouho; lékařský časopis Obstetrics & Gynecology popsal případ těhotné ženy, která jej vylučovala 104 dní, současný případ je však jiný. Zmínění vědci z Hongkongské univerzity vůbec poprvé přečetli prakticky celou dědičnou informaci obou virů nalezených s odstupem několika měsíců v těle pacienta a objevili v ní drobné odchylky, které svědčí o tom, že podruhé šlo o jiný kmen, tedy skutečně novou infekci.

To má podle výzkumníků několik důležitých konsekvencí. Jestliže se lze nakazit znovu, je nepravděpodobné, že se díky skupinové imunitě koronaviru časem úplně zbavíme. „Nemoc covid-19 bude zřejmě dál cirkulovat mezi lidmi podobně jako jiné koronaviry napadající člověka,“ píší autoři v připravovaném odborném článku. „Vakcíny možná nebudou schopny propůjčit…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 888

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte