Řeší-li vláda tak mimořádnou a novou věc, jako je pandemie nového viru, dá se jistá míra zmatků pochopit. Pokud se ale z chaosu stane standard, provázející i vznik důležitých zákonů, není žádná shovívavost namístě.

Nový stavební zákon je asi největším legislativním počinem tohoto volebního období. Vláda ho minulé pondělí odsouhlasila během dvaceti minut. V dobře fungující zemi by mohlo jít o vzornou koncovku, korunující roky promyšlené a koncepční práce, kdy se vše nejdřív důkladně vydiskutuje a na konci jen slavnostně odklepne.

S českým stavebním zákonem to ale bylo jinak. A tomu odpovídá i výsledek.

Kajínek zasahuje

Pro začátek stručná rekapitulace. V iluzi, že hlavním viníkem zdejšího pomalého stavění jsou stávající paragrafy, udělal Andrej Babiš před dvěma lety neobvyklou dohodu s Hospodářskou komorou ČR a zákon si u ní objednal. Komora, zastupující mimo jiné velké developery, obratem práci zadala advokátům, kteří pro developery pracují. Z výsledného textu je zjevné, že kdo platí, ten řídí. Kritici přišli s trefným bonmotem, že jde o podobně perverzní situaci, jako kdyby trestní zákoník psali obhájci Jiřího Kajínka.

O kvalitě díla svědčí fakt, že k první verzi zákona se sešlo přes osm tisíc připomínek. Lidé, kteří na něm pracovali, svorně tvrdí, že v dějinách zdejší legislativy jde o jasný rekord. Námitky měla jiná ministerstva, kraje, obce, profesní komory, soudy, vládní legislativci i nejrůznější spolky. K vypořádání stížností slouží zavedená…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1045

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte