35-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ty jsi ale šikovný. Takový hezký obrázek. To se ti moc povedlo! Podobné věty všichni občas říkáme, když nám nějaké malé dítě s rozzářeným výrazem přinese ukázat svůj nejnovější výtvor, který právě dokončilo a chce na něj slyšet zpětnou vazbu od dospělého. Kdo má kolem sebe děti, ten asi ví, o čem je řeč: člověk se v takovou chvíli moc nerozmýšlí, má radost, že si ho dítě vybralo, a automaticky pronáší slova chvály s cílem dítě potěšit, případně motivovat do další tvorby. Možná vás ale překvapí, že taková reakce nemusí být vždy správná – a může být dokonce i škodlivá. Alespoň to tvrdí Paul L. Underwood, redaktor deníku The New York Times, sám také aktuálně otec šestileté dcery. Ve snaze zjistit, jak to s tou chválou u dětí vlastně je, Underwood oslovil psychology, prostudoval knihy o výchově a ve svém vlastním článku přišel s několika zajímavými úhly pohledu.

Cílem je tvorba

Říci dítěti, že je „úžasně šikovné“, se v danou chvíli může jevit jako neškodné, podle psycholožky Wendy S. Grolnick z Clarkovy univerzity ve Worcesteru má ale dobře míněná pochvala odvrácenou stranu. Pokud dítě uslyší, že je „úžasné“, případně že jeho obrázek je „krásný“, jeho cílem od té doby bude zaměřit se právě na tyto dvě věci. Stejnou reakci bude chtít od okolí slyšet znovu a znovu. Kreslení se pro něj snadno může stát aktivitou, jejímž cílem je uspokojit rodiče, nikoli užít si proces tvorby. A pokud taková intenzivní chvála po určité době přicházet přestane, dítě možná pastelky odloží,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte