Kultura

Vítr do plachet fouká, ale plavba je bezpečná

Jistoty, klasičnost a měkkost v novém románu Jiřího Hájíčka

Jiří Hájíček je v povědomí docela široké čtenářské obce zapsán jako autor českého venkova, neiluzivního náhledu na jeho minulost i současnost. Jeho romány Selský baroko či Rybí krev jsou až jakýmisi synonymy této linie tuzemské polistopadové prózy. V jeho předposledním románu, Dešťová hůl, se venkovský živel opět vyskytuje, ale hlavním hrdinou je šestačtyřicetiletý správce pozemků při Jihočeské univerzitě Zbyněk Polecký.

S manželkou Terezou, učitelkou hudby, bydlí ve čtyřpokojovém bytě v centru Českých Budějovic. Zbyněk se profesně ponoří do majetkového sporu, který s příbuznými vede na venkově žijící Bohuna, jeho někdejší spolužačka, kamarádka z dětství a přítelkyně z mládí. Tematicky však Dešťová hůl cílí především na existenciální krizi středního věku s jeho pochybnostmi, zda kdysi zvolené životní trasy a strategie byly ty pravé.

Letošní román Plachetnice na vinětách na Dešťovou hůl v něčem volně navazuje. Tady se v krizi ocitá sedmačtyřicetiletá Marie Solecká, docentka anglicky psané literatury na Filozofické fakultě UK. Je sama ve velkém bytě v pražských Dejvicích, neboť dospělá dcera už žije jinde a manželství s byznysmenem Lubošem se nedávno rozpadlo. Marie často dojíždí za stárnoucími a nemocnými rodiči do (fiktivní) jihočeské vesnice Přídonice, kde se vídá se sestrou Veronikou a jejím manželem Ladislavem, kteří žijí v nedaleké (nefiktivní) obci Markvartice.

I Marie už odvykla

Děj je časově rozprostřen do…

I_obalka_R34_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte