48_ZENY_Jaros
Naplno na druhé směně. • Autor: Milan Jaroš

Je to scéna, která se odehraje hned zkraje oceňované americké televizní minisérie Mrs. America. Konzervativní aktivistka Phyllis Schlafly právě přijela z domovského Illinois do Washingtonu debatovat s kolegy z Republikánské strany na téma nukleárních zbraní, na něž se specializuje a o němž napsala čtyři knihy. Chodbami Kongresu kráčí energicky a se zjevným potěšením, její nálada ovšem velmi rychle klesne na bod mrazu. Schlafly, která vystudovala politické vědy a během druhé světové války pracovala u armády jako puškařka a balistická technička, je právě uprostřed vysoce odborné věty o problematice balistických střel, když se na ni obrátí jeden z přítomných mužů s prosbou, aby dělala ze zasedání zápisky, a další ji pošle za dveře do kanceláře sekretářky pro blok. S nacvičeným úsměvem jim vyhoví, ale skutečnost, že ji straničtí kolegové zredukovali z fundované expertky na někoho, kdo má hezký rukopis a může zastoupit sekretářku, ji zjevně zasáhne jako facka.

Je to jedna z mnoha scén série, která zobrazuje téměř dekádu trvající bitvu o dodatek americké ústavy garantující ženám rovnoprávné postavení s muži (tzv. ERA), v níž se konzervativní skupiny v čele s Phyllis Schlafly střetly s progresivním hnutím vedeným americkými feministkami. Seriál samozřejmě provokuje otázky týkající se dneška – a odpověď „Tohle by se přece žádné ženě dnes už stát nemohlo“ není tak samozřejmá, jak by se mohlo zdát.

Normální žena dělá domácnost ráda

Není pochyb o tom, že postavení…

I_obalka_R34_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte