Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Rovnoprávná, ale pečovatelka

Ženy dosáhly formální rovnoprávnosti, ruce a životy jim dál svazují společenské konvence

Naplno na druhé směně. • Autor: Milan Jaroš
Naplno na druhé směně. • Autor: Milan Jaroš

Je to scéna, která se odehraje hned zkraje oceňované americké televizní minisérie Mrs. America. Konzervativní aktivistka Phyllis Schlafly právě přijela z domovského Illinois do Washingtonu debatovat s kolegy z Republikánské strany na téma nukleárních zbraní, na něž se specializuje a o němž napsala čtyři knihy. Chodbami Kongresu kráčí energicky a se zjevným potěšením, její nálada ovšem velmi rychle klesne na bod mrazu. Schlafly, která vystudovala politické vědy a během druhé světové války pracovala u armády jako puškařka a balistická technička, je právě uprostřed vysoce odborné věty o problematice balistických střel, když se na ni obrátí jeden z přítomných mužů s prosbou, aby dělala ze zasedání zápisky, a další ji pošle za dveře do kanceláře sekretářky pro blok. S nacvičeným úsměvem jim vyhoví, ale skutečnost, že ji straničtí kolegové zredukovali z fundované expertky na někoho, kdo má hezký rukopis a může zastoupit sekretářku, ji zjevně zasáhne jako facka.

Je to jedna z mnoha scén série, která zobrazuje téměř dekádu trvající bitvu o dodatek americké ústavy garantující ženám rovnoprávné postavení s muži (tzv. ERA), v níž se konzervativní skupiny v čele s Phyllis Schlafly střetly s progresivním hnutím vedeným americkými feministkami. Seriál samozřejmě provokuje otázky týkající se dneška – a odpověď „Tohle by se přece žádné ženě dnes už stát nemohlo“ není tak samozřejmá, jak by se mohlo zdát.

Normální žena dělá domácnost ráda

Není pochyb o tom, že postavení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.