Nominace viceprezidentského kandidáta těsně před vrcholem americké prezidentské kampaně může mít různé důvody. V roce 2008 například republikán tradičního střihu John McCain postavil do centra dění nečekaně neznámou guvernérku Aljašky Sarah Palin, aby napumpoval novou energii do kampaně, jež zjevně ztrácela dech. Palin byla prvním poslem nové tváře americké pravice, první bělošskou národoveckou populistkou, která elektrizovala část populace oslnivým zjevem, jednoduchými hesly a lechtivým skandováním typu „Vrtej, miláčku, vrtej“. Nominace také mají své důsledky, John McCain volby sice nevyhrál, do dějin se ale zapsal jako seriózní politik, který nicméně pomohl uvést na velkou scénu politický proud, jehož vyvrcholením je současný prezident Donald Trump.

Joe Biden, sám bývalý viceprezident, je v jiné situaci než jeho bývalý senátorský kolega. Nepotřebuje zásadní zvrat v kampani, v níž už dlouhé týdny vede, spíše potvrzení dosavadního trendu a obranný štít před největší slabinou své kandidatury. Tou je bezpochyby jeho věk, Biden bude v případě vítězství ve svých 78 letech nejstarším prezidentem poprvé zvoleným do Bílého domu, a i když se to téměř nesluší napsat, postava jeho „dvojky“, a tedy také případného náhradníka, je ještě důležitější než jindy. Zmíněný McCain také nebyl úplně v rozkvětu mládí a s odstupem se dá říct, že s Palin udělal chybu – představa, že by právě ona mohla řízením osudu stanout v čele Spojených států, leckoho i mezi republikány spíše děsila, než…

I_obalka_R34_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1741

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte