London daily life
Požadavky na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem jsou stále častější, navzdory tomu se pracovní doba krátí jen pozvolna. • Autor: NurPhoto via Getty Images

Co kdybych dal svým zaměstnancům jeden volný den jako odměnu, když se celková produktivita nesníží,“ dostal před dvěma lety nápad novozélandský byznysmen Andrew Barnes, majitel finančně poradenské firmy Perpetual Guardian. Podmínky byly velkorysé, zaměstnanci měli za čtyři odpracované dny dostat stejné peníze jako za celý týden, a nápad u kolegů z vedení tak vzbudil vlažné reakce. Kratší týden si proto nejprve vyzkoušeli na měsíc pod dohledem výzkumníků z Technické univerzity v Aucklandu. „A nestalo se vlastně nic,“ jak popisuje Barnes na svých přednáškách.

Změna jeho byznysem nijak neotřásla, produktivita se v součtu nezhoršila. Pochopitelně to znamenalo, že zaměstnanci museli být po „zbylé“ dny výkonnější a týmy musely přijít s novými způsoby, jak si efektivněji zorganizovat úkoly a čas. Na pracovišti už také nešlo řešit soukromé záležitosti nebo si kontrolovat sociální sítě, ale volno se ukázalo jako dostačující motivace. Lidé získali den navíc na rodinu a koníčky, většina byla spokojenější, a po zkušební době se tak ve firmě rozhodli nový model zachovat. O úspěšném pokusu psala média po celém světě, Andrew Barnes se svou partnerkou Charlotte Lockhart založil neziskovou společnost 4 Day Week a své know-how začali předávat dalším zájemcům.

Čtyřdenní pracovní týden by mohl být dalším nápadem, jemuž pandemie otevřela dveře.

Tweetni to

Radikální změna v novozélandské firmě představuje jeden ze scénářů, jakým se může v budoucnu ubírat vývoj –…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte