Pozor, pozor. Současný svět je plný nebezpečí. Na tomto místě se vás před nimi snažíme často varovat. Tohle ale nikdo netušil. Hrozí, že si omylem obujete dort. Ano, místo svých zahradních pantoflí. Anebo si ho postavíte na okno místo květináče. Nebo s ním budete telefonovat. Hyperrealistické dorty jsou všude.

Začalo to samozřejmě na sociálních sítích – na začátku července tu začaly kolovat příspěvky Tuby Geçkil, což je turecká cukrářská šampionka s kuriózní dovedností: udělat dort v podobě čehokoli. Třeba právě zahradních pantoflí. A hned se také ukázalo, že tohle umění ovládá více lidí. A na světě existují spousty dortů, které vypadají jako něco jiného.

Na internetu lze najít i návody na jejich přípravu a je to jako na návštěvě u Leonarda. (Ano, u toho sochaře, ne u jedné želvy Ninja.) Za pomoci modelovací čokolády, marcipánu, jedlého papíru a barev tvoří cukráři paralelní vesmír. Třeba čokoládovou kyselou okurku. Cibuli z piškotu, hlavu princezny Diany, potetovanou ruku, roli toaletního papíru, která je ovšem punčový dort. Kdo chce, je výtvarně a kulinářsky nadaný a má nekonečně času, může si to zkusit.

Samozřejmě, známe podobné výtvory i z českých cukráren. Nevěsta a ženich z marcipánu. Nebo snad – ehm ehm – dort v podobě nahotinky i s cukrovými prsíčky, žertovný dárek pro starší ročníky. Nikdo by si je ale nespletl s realitou. Na rozdíl od nové generace dortů. Přispívá k tomu i rychlý vývoj cukrářských potřeb – inovuje se tu rychleji než v Applu. Barvy, tvary,…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1258

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte