Týden, který právě skončil, plnila stránky evropských novin otázka, jestli jsme právě byli svědky „hamiltonovského okamžiku“ Evropy. Americký ministr financí Alexander Hamilton v roce 1790 navrhl, aby na sebe federální vláda převzala dluhy jednotlivých států vyčerpaných osvobozeneckou válkou proti Británii a vydala společný dluhopis. Právě to se později interpretovalo jako klíčový moment amerických dějin, kdy se třináct do té doby volně propojených států začalo měnit ve federaci.

Přísně vzato v tomto momentu nejsme. Státy Evropské unie minulý týden dohodou svých lídrů schválily, že se společně zadluží, aby si vzájemně pomohly z propadu hospodářství, které na jaře zastavila koronavirová pandemie. Společný dluh ale bude jednorázový a bude se týkat jen dohodnuté částky 750 miliard eur. Nestane se, co se v 18. století stalo v USA: že by se národní dluhy všech zemí hodily do jednoho koše a stal se z nich jeden společný, zaštítěný jedním dluhopisem. Něco se však po minulém týdnu změnilo.

Jsme v tom spolu

Evropští politici prolomili tabu, jak do budoucna naložit s podobnými krizemi. Doposud se většinově drželi toho, že EU je pouze vyšperkovaná zóna volného obchodu, a když se některý její člen dostal do problémů, řekli ti ostatní, že je to politováníhodné, ale to bylo tak všechno, co udělali. Zavedení společné měny před dvaceti lety to částečně změnilo, ale i tak politici napínali odolnost eurozóny k prasknutí, když před deseti lety uhodila dluhová krize a oni…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1143

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte