Prezident Donald Trump minulý týden v rozhovoru s Chrisem Wallacem připustil, že nemusí akceptovat výsledky listopadových voleb. Nemělo by nás to šokovat. Totéž nakonec tvrdil před volbami v roce 2016.

Dnes je ale situace přece jen mnohem nebezpečnější. Trump už měsíce uvolňuje energii, v jejímž důsledku mohou být s příchodem listopadu desítky milionů Američanů přesvědčeny, že volby byly zfalšovány. I když Trump úřad v lednu opustí, ať už dobrovolně či nikoli, bude jeho dědictvím pravděpodobně politická atmosféra jako na pokraji občanské války.

Bez šance

Trump je nadšeným příznivcem konspiračních teorií. Jeho politický vzestup zahájilo tvrzení, že se Barack Obama narodil v Keni, a podporoval Alexe Jonese, jednoho z nejnebezpečnějších obchodníků se lží. Trump a jeho společníci rozdmychávají hnutí QAnon, jež líčí domnělou bitvu mezi prezidentem a „hlubokým státem“ vysoce postavených úředníků a příslušníků liberální elity mučících děti a vyznávajících ďábla. Všechny tyto instinkty se nyní slévají do jedné myšlenky, jedné velké konspirace: že listopadové volby budou zfalšované.

Část Američanů se utěšuje průzkumy a věří, že Joe Biden vyhraje s náskokem tak velkým, že všechny obavy budou zbytečné. Snad. Stejně tak je ale možné, že výsledkem bude velký zmatek. Průzkumy se mohou ukázat ještě více zavádějící než v roce 2016. Za předpokladu, že se stále bude celá Amerika nacházet uprostřed pandemie, zavede všech padesát států nové volební procedury, od udržování…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte