The Duke Of Cambridge Visits Oxford Vaccine Group
Vedete si dobře. (Princ William v rozhovoru s oxfordskými vědci vyvíjejícími vakcínu proti covid-19) • Autor: Getty Images

Jakkoli to zní překvapivě, vakcína proti nemoci covid-19 již existuje. Od 25. června ji má, zatím na jeden rok, k dispozici čínská armáda. Zda je očkování jejích příslušníků geneticky modifikovaným virem dobrovolné, nebo povinné, zůstává podle agentury Reuters utajeno.

Časem se přitom může ukázat, že to bylo sice riskantní rozhodnutí, zároveň ale i sázka na správnou kartu. Testy této vakcíny v Číně pokračují a brzy se rozběhnou i v Kanadě. Velmi podobná vakcína pak vzbudila pozornost v Británii. Očkovací látka z laboratoří Oxfordské univerzity podle informací z minulého týdne u testovaných dobrovolníků fungovala přesně tak, jak její tvůrci očekávali.

Čínská vakcína vyvinutá ve spolupráci s armádou i její „oxfordský“ protějšek mají mnoho společného. V obou případech se očkuje oslabeným virem způsobujícím běžné nachlazení, který si díky vloženému genu „navlékl kabát“ původce nemoci covid-19. Začal se mu tedy navenek podobat, čímž provokuje obranyschopnost těla. Někteří experti věří, že právě tento způsob povede k cíli jako první.

Jisté to ale není. Existují totiž i jiné cesty, rovněž s nadějnými výsledky. Ti největší pesimisté navíc varují, že vakcínu třeba nepůjde vyrobit vůbec – může se totiž ukázat, že imunita, kterou očkování propůjčuje, trvá příliš krátce.

Malý projekt, jeden článek

Cesta k britské vakcíně má kořeny v dlouholetém úsilí oxfordských vědců vyvinout očkování proti chorobám sužujícím rozvojový svět. Během uplynulých 20 let uskutečnili více…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 894

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte