Surfers experience freedom on their return to Ericeira Sea
Autor: MARIO CRUZ

Na letišti Humberta Delgada je dnes mrtvo. Koronavirus pozabíjel většinu luxusních obchodů a restaurací se zdravým jídlem a na přistávací ploše stojí zaparkované airbusy portugalské společnosti TAP jeden vedle druhého. Je na to docela hezký, hořkosladký pohled.

Já jsem se ale při cestě z Prahy přes Amsterdam do Lisabonu měl dobře. Letadla jsou poloprázdná a z posádky je cítit něco jako vděk, že jsme se znovu vydali na cestu a aspoň trochu tomuto odvětví pomohli. Při přistání se nám dokonce kapitán omluvil, že s letadlem třísknul o přistávací plochu. Já si ale ničeho zvláštního nevšiml. Před malým letištěm, kde je obyčejně shluk taxikářů, cestovatelů, bezdomovců, žebráků a policistů, je taky mrtvo. Pár lidí stojí uprostřed rozkopaného parkoviště a kouří. Roušky mají pod bradou.

Portugalská cesta virovou pandemií byla… portugalská. Od počátečního březnového ležérního nevím přes agresivní omezení v dubnu a květnu po zmatené uvolňování v červnu se přece jen portugalské společnosti podařilo vyhnout katastrofě, do které se vřítilo sousední Španělsko. Na otázku, v čem byl ten rozdíl, se snaží přijít kdekdo. Já si myslím, že Španělé jsou prostě větší pankáči a v počátcích pandemie veškerá doporučení vlády ignorovali. Portugalci jsou jako Češi. Řeknete jim, že mají sedět doma, tak pustí porno a sedí doma. Španěl ale jde protestovat, házet molotovy a bít se s policií.

Na těch pět metrů od dveří hospody ke stolu si musím vzít roušku. Když si sednu, můžu…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte