Rozhodnutí Nejvyššího soudu, tedy senátu vedeného Jiřím Pácalem, že odposlechy týkající se Jany Nečasové v případu zneužití Vojenského zpravodajství jsou nezákonné, je nezvratné. K verdiktu bude muset přihlížet jiný senát Nejvyššího soudu, který rozhoduje o dovolání Jany Nečasové proti pravomocnému podmínečnému trestu z loňského roku. Verdikt soudce Pácala z května přináší pro desítky nižších soudů, státní zástupce a policii téměř neřešitelnou otázku: kdy je v Česku nasazení odposlechů v souladu se zákonem a kdy nikoli?

Bez nich to nejde

Mezi soudci, státními zástupci i policisty vyvolal verdikt nebývalou debatu. Dva různé senáty Nejvyššího soudu totiž vynesly v posledních letech dva verdikty o nasazování odposlechů v klíčových případech Davida Ratha a Jany Nečasové, které si odporují. V „případu Rath“ rozhodl původně Vrchní soud v Praze, že použité odposlechy jsou nezákonné, protože byly nedostatečně zdůvodněny. Nejvyšší soud ale po stížnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána rozhodl opačně. Podle názoru Nejvyššího soudu v případě Rath měla policie právo odposlechy nasadit. Důvod použití odposlechů byl sice popsán v žádosti ne dost konkrétně, ale vyšetřování bylo ve fázi, kdy nebylo možné důvodné podezření ze zločinu popsat přesněji. Tak se dá laicky shrnout rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu Rath.

Mezi soudci, státními zástupci i policisty vyvolal verdikt nebývalou debatu.

Tweetni to

V případě Jany Nečasové šlo v podstatě o…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte