Niger, Nigerois girls attend a lesson at their Islamic school in Niamey

Chamsiya, tak se jmenuje moje „asi tak dvacetiletá“ sousedka. Přesné datum svého narození nezná většina chudých Nigeřanů, zvláště pak těch narozených jako ona ve venkovských oblastech. Do matrik se navíc donedávna děti často zapisovaly až v předškolním věku – tedy až když se ho dožily – a pro zjednodušení se systematicky jako datum narození udával 1. leden. (Na fotbalovém mistrovství juniorů v Indii před třemi lety kvůli tomu hrozila nigerskému týmu diskvalifikace, neboť skoro celý mančaft měl stejné datum narození.)

Chamsiya odešla ze školy v sedmnácti letech, uprostřed prvního ročníku střední školy. „Doma bylo moc práce, už jsem na školu neměla čas,“ vysvětlila mi. Z naší perspektivy zpackaný osud. V Nigeru se ale řadí ke zlomku populace, která vůbec dokončí základní devítiletou docházku (pouhých 15 procent dívek a asi 20 procent chlapců). Navštěvovat lyceum je luxusní nadstandard, který si mohou dovolit jen bohatí. Kromě toho je Chamsiya svobodná, což je další rarita v zemi, kde tři ze čtyř děvčat jejich rodiny provdají před dosažením osmnácti let, a každou třetí z nich dokonce ještě před patnáctými narozeninami, tedy legálním věkem pro uzavírání sňatků. Lze tak říci, že navzdory nuzným poměrům, ze kterých pochází, má Chamsiya svůj osud ještě relativně pevně ve svých rukou.

Její přání stát se zdravotní sestrou jsem od začátku nadšeně podporovala a slíbila pomoc s přípravou na přijímací zkoušky na střední zdravotnickou školu.

Možná nikde není vliv bývalých…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte