Mateřská, ilustrace
Jde si pro příspěvek. Ale jaký? • Autor: Matěj Stránský

Alžběta Čechráková (33) strávila podstatnou část loňského roku pečlivým sledováním zpráv a promýšlením svých možností. V roli matky tříleté holčičky jí měla v létě doběhnout rodičovská. Vzhledem k intenzivně probíhajícím politickým debatám o navýšení rodičovského příspěvku zvažovala, zda svoje plány nakonec neupravit tak, aby patřila k těm, kdo dosáhnou na přilepšení. Nebyla s těmito úvahami zdaleka sama.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dlouhé měsíce ujišťovala veřejnost, že zvýšení rodičovského příspěvku o osmdesát tisíc korun zahrne všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Podporovala ji v tom paradoxně opozice, naopak koaliční partneři z ANO s navýšením souhlasili pouze ve zúžené podobě, tedy jen za podmínky, že z nároku vypadnou rodiče, kteří už rodičovskou od státu vyčerpali. Zákon nakonec v této podobě prošel, byť se to ještě počátkem loňského prosince (marně) pokusili zvrátit senátoři, když normu poslali zpět do sněmovny a znovu vrátili do hry návrh, aby na přilepšení měli nárok všichni rodiče. Pro paní Čechrákovou – a nejen pro ni – to do poslední chvíle byla velmi nepřehledná situace.

Tak trochu zmatek

„Hodně jsem to celé zvažovala, několikrát jsem volala na úřad práce, ale tam nebyli o moc moudřejší,“ říká mladá matka žijící v malé vesnici u Českého Brodu, která se stará o strategické plánování v jedné neziskovce. Nabízela se možnost nechat si snížit měsíční dávku tak, aby se protáhla délka čerpání až do letošního roku (stát…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte