20_AGENDA_Jaros Bezpečí versus hluk. • Autor: Milan Jaroš

Sedmitisícové město Černošice může s hrdostí prohlašovat, že umí vyvolat pozornost i úplně jinak než coby vyhlášené letovisko na jižním okraji české metropole. Dvakrát tu na městském úřadě řešili střet zájmů premiéra Andreje Babiše a dvakrát řekli, že ho má. Středočeská obec s rozšířenou působností má zkrátka štěstí, že k ní spadají velké věci. Ta největší leží už rok na zdejším stavebním úřadě. „Složitostí je to snad srovnatelné jen se zakázkou na stavbu jaderné elektrárny,“ říká jeho šéfka Petra Pelešková k žádosti Letiště Václava Havla na vydání územního rozhodnutí na stavbu nové ranveje.

Zatímco příznivci mnohamiliardového projektu v něm vidí šanci na bezpečnější létání a příliv více turistů a peněz do Česka, odpůrci namítají riziko zhoršení kvality života pro mnoho obyvatel hlavního města a negativní dopad na globální klima. Minulý týden získala navrch druhá skupina, protože Krajský soud v Praze částečně přesvědčila o svých argumentech. Minimálně pro úředníky v Černošicích to znamená klidné léto, protože nebudou moci hned tak ve věci rozhodnout. Projekt ale rozhodně nezmizí. A spolu s ním zůstává zajímavá pře, jaký druh veřejného zájmu by se měl v případě expanze letiště nakonec prosadit.

Tichý průlom

Plány na zvětšení letiště existují na papíře už od šedesátých let minulého století. Tehdy se tu stavěla nynější ranvej a projektanti si nechali v záloze prostor pro vybudování ještě jedné dráhy, kdyby jednou byla třeba. Dlouho nebyla, reálný plán na ni se…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte