V Poslanecké sněmovně prošel rekordní rozpočtový schodek půl bilionu a členové kabinetu si mohou oddychnout. Včetně ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Jeho sliby o pomoci kultuře postihnuté koronavirovou karanténou se totiž konečně mohou posunout k reálným činům. Peníze by měly na účty vyhladovělých příspěvkových organizací dorazit už o prázdninách, nezávislým subjektům snad krátce po nich. Během bilancování ztrát a příjmů bychom ale neměli zapomínat na důležitou věc. Hlavním posláním ministerstva kultury není snažit se získat ze státního rozpočtu co nejvíc peněz pro umělecké obory, jež je vláda, potažmo společnost zvyklá přehlížet, nýbrž dělat vše pro to, aby kultura takto vnímaná nebyla.

Mezi Hermanem a Staňkem

Lubomír Zaorálek už od března šermoval stamilionovými částkami, které se mu podařilo na vládě vyjednat navíc, jenže až doteď šlo o virtuální čísla. Zatímco veřejnost uklidňoval, že národní instituce se díky mimořádným dotacím obejdou i bez výpadku vstupného, jejich účetní sledovali, jak se vzhledem k neexistenci reálné pomoci propadají do červených čísel.

Jistě, tohle není Zaorálkova vina. Rozpočet měl celou dobu v rukou premiér Babiš, respektive parlament, který ho musel vládě schválit. Čekání na tento magický okamžik si ale mohl ministr kultury zpestřit něčím smysluplnějším než jen dalšími sliby. Měl ideální čas vrátit se k agendě, již v úřadu prosadil během svého tříletého působení Daniel Herman. Tedy k připomínání hodnot, z nichž kultura vyrůstá a…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte