DSCF1245
NÉPSZIGET. • Autor: Milan Jaroš

Ve městě je zácpa, ačkoli je teprve kolem čtvrté hodiny odpoledne. Dívám se z okna na hromadící se vozy. Lidé používají za volantem headset, což zvenku vypadá, jako kdyby si každý povídal sám pro sebe. Někdo potřásá hlavou do taktu, zřejmě uvnitř poslouchá muziku. „Pamatujete si ještě na taxikářskou blokádu?“ obracím se k řidiči. Nechápavě na mě pohlédne, zabliká, odbočuje, mezitím mu otázku zopakuju. Pamatujete si? Odpovídá, že tehdy byl ještě dítě. No jistě. Vždycky zapomenu, že v mé hlavě čas ubíhá jinak, že v mé mysli jsou všechny dřívější události přítomny současně, jako kdyby ani nepominuly.

Taxikářská blokáda proběhla roku 1990 v Budapešti, nedlouho po změně režimu a Panevropském pikniku. Jako by se tehdy lidé najednou probrali z desítky let trvající apatie: uvědomili si, že můžou ovlivňovat fungování světa, že to, co je obklopuje, není nezměnitelné a věčné. Padla berlínská zeď, zřítil se socialismus a postupně, jedna za druhou, zmizely i dekorace mého dětství, aby své místo předaly rychle zastarávajícím, moderním budovám devadesátých let. Když rok po změně režimu kvůli tehdejší válce v Zálivu a kvůli stažení ruské ropy vyletěly ceny benzinu až do nebes, vyjeli taxikáři do ulic a ochromili budapešťskou dopravu.

Vznikl naprostý chaos. Obyvatelé města se procházeli po mostech, doprava na ulicích stála. Jak tomu obyčejně při katastrofických situacích bývá, během krize se chodci stali sdílnějšími. Jeden taxikář, který se potloukal po univerzitním náměstí s…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte