Dělníci kultury

„Byly za ním stovky, ne-li tisíce mrtvých, zničená pole, spáleniště, nářek, slzy a v mladších letech i kriminální činy. Čekala ho buď pekelná muka, nebo dokonalost boží říše, nic mezi tím. Jako správný křesťan jistě před smrtí vyznal přítomnému knězi, že žil jako hříšník, vyslovil nad svými hříchy lítost a vyjádřil vděčnost Pánu Kristu za nesmlouvavost i nekonečnou laskavost.“ Tak historik Petr Čornej uzavírá příběh Jana Žižky, jehož životopis mu na sklonku minulého roku vydala Paseka s podtitulem Život a doba husitského válečníka. Do dočtení osmisetstránkové monografie mi pořád něco skákalo, nicméně tahle kniha se nedá jen tak odložit, je to tak strhující čtení, že vás chytne a už nepustí, ať už na ni zrovna máte čas, nebo ne.

Jak z citace vyplývá, osobně mě Čornej uchvátil svou schopností zasadit vnitřní svět husitského hejtmana do dobového kontextu. Koneckonců mu ani nic jiného při snaze proniknout do Žižkova myšlení nezbývalo: nevíme, jak vojevůdce vypadal, dokonce ani nakolik (ne)viděl, až na pár formálních listů se nedochovaly žádné stopy po jeho uvažování. Klíč k jeho osobnosti tak historik nachází v době, která Žižku formovala. Vnímá ho jako božího bojovníka, který ve stáří vsadil všechno na jednu kartu: jestliže jeho pozemský život v božích očích před vypuknutím husitské revoluce jednoznačně směřoval k věčnému pekelnému ohni, zbývající čas věnoval veškerou energii k tomu, aby své hříchy vykoupil nesmlouvavým bojem s (v jeho očích,…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte