Veřejné protesty jsou v Bělorusku vzácná věc, a zemi navíc čekají za dva měsíce prezidentské volby. Nikdo nečeká, že budou férové, a diktátor Aljaksandr Lukašenka v nich chce získat posvěcení už šestého volebního období. Přesto se nejen v metropoli Minsku, ale také řadě menších měst konají někdy i tisícihlavé demonstrace, jejichž účastníci klepou bačkorami. Aby to bylo ještě horší, neznamená to, že chtějí prezidenta po více než pětadvaceti letech poslat do zaslouženého důchodu a hřejivé domácké obuvi. Bačkory mají sloužit k rozmáznutí „švába“ a tím švábem je míněn Lukašenka.

Autorem příměru prezidenta k obtížnému hmyzu je videobloger Sjarhej Cichanouski. Hromotlucká postava, silácké vystupování a youtubový kanál Země k životu, kde kritizuje běloruskou korupci a státní neschopnost, z něho v poslední době udělaly celonárodní celebritu. Právě on, spolu s nejvýraznější postavou běloruské oficiální opozice Mikalajem Statkevičem, za probíhajícími protesty stojí. Oba se chtějí ucházet o prezidentské křeslo, přihlášky obou volební komise zamítla. Oba si v posledních týdnech odkroutili několik patnáctidenních trestů vězení za účast na nepovolených shromážděních a další je čekají.

Nějakou změnu chtějí lidé i část režimní elity.

Tweetni to

Většina analytiků a pozorovatelů je přesvědčena, že i když je současná vzpurná nálada Bělorusů výjimečná, protesty jsou málo početné na to, aby nějak ovlivnily výsledek srpnových voleb: Lukašenka má veškerou moc a…

I_obalka_R25_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte