21A_foto PETR TOPIČ_MAFRA_Profimedia
Šéf Senátu Miloš Vystrčil • Autor: PETR TOPIČ

Šéf horní komory parlamentu Miloš Vystrčil minulé úterý potvrdil, co dlouho naznačoval. Oznámil, že skutečně odjede na oficiální návštěvu dvacetimilionového ostrova v jihovýchodní Asii, který Čína považuje za svoje podřízené území, a nastalo nebývalé hemžení. Prezident republiky, premiér i ministr zahraničí se ve vzácné shodě ozvali, že cestu na Tchaj-wan nedoporučují, Vystrčilova domovská ODS se naopak za svého místopředsedu postavila, ačkoli pročínská otočka tohoto státu začala projevem bývalého premiéra za ODS Petra Nečase v roce 2012 – kritizoval v něm podporu duchovního lídra Tibetu, jejž Čína okupuje, protože ta údajně škodí byznysu. Média začala ve Vystrčilovi, který se ve veřejných funkcích pohybuje třicet let, objevovat „politika“ a ze sociálních sítí zazněl jednoznačný závěr: Je tu nový kandidát na prezidenta!

Pokud zůstaneme na zemi, je třeba poznamenat, že Miloš Vystrčil má za sebou nejturbulentnější týdny politické kariéry. A kdybychom se vrátili o necelé čtyři měsíce zpět, z výše napsaného by neplatilo téměř nic.

Jinak to nešlo

Letos 19. února byl Miloš Vystrčil zvolen novým předsedou Senátu po náhle zesnulém Jaroslavu Kuberovi. Jak známo, Kubera loni v zimě oznámil, že chce jet na oficiální návštěvu na Tchaj-wan, a čelil kvůli tomu nevybíravému nátlaku ze strany čínské ambasády v Praze a soukolí Miloše Zemana, které se ho snažilo od cesty odradit. Nejznámější je dopis z čínského velvyslanectví, který si zřejmě objednal Zemanův kancléř Vratislav…

I_obalka_R25_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte