Tři měsíce tiše přemýšlel prezident Miloš Zeman v ústraní své kanceláře o výběru správného člověka na uprázdněné místo předsedy Nejvyššího soudu (NS), aby nakonec na všechny vyrukoval s překvapením: z nabízených jmen si místo favoritů vybral největšího outsidera, Petra Angyalossyho. Jak vědí všichni bookmakeři, taková sázka může přinést velkou výhru. Jde o to, kdo se z ní v tomhle případě bude těšit – justice, veřejnost, nebo prezident? Způsob, jakým Miloš Zeman svůj výběr provedl, totiž naznačuje, že všichni tři dohromady to být nemohou.

Uvidíme

Jisté je, že prezidentovi při výběru nešlo o prestiž předsedy a soudu. Pokud by hledal toto, musel by jmenovat Roberta Fremra, soudce s velkým domácím i zahraničním respektem, který je v současnosti místopředsedou Mezinárodního trestního soudu pro válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Dalším renomovaným kandidátem byl František Púry, blízký spolupracovník Pavla Šámala a současný předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu. Jmenování těchto mužů by nebylo překvapením, naopak, bylo by přijato jako samozřejmost a jako výraz prezidentova respektu k nezávislosti soudu. Tito kandidáti by za své jmenování „nevděčili“ prezidentovi, ale sami sobě – dosavadní životní a profesní praxi.

V případě Petra Angyalossyho je to jinak. Profesně a osobnostně je velkou neznámou – na Nejvyšším soudu pracuje pouze tři roky. Svůj obrovský kariérní skok teď udělal díky prezidentovi a v tomto smyslu opravdu Miloš Zeman…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte