Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda

Jaderný expres vyjíždí

Kde se vzal náhlý spěch v dostavbě Dukovan a kolik nás bude stát

Jaderná elektrárna Dukovany
160 miliard? Nebo 260? (Reaktorový sál, Dukovany) • Autor: Matěj Stránský

Zbývá už jen zhruba měsíc, než se léta probíraný projekt nové jaderné elektrárny v Dukovanech posune do další fáze. V červnu chce Babišova vláda schválit balík přípravných kroků a poté začít utrácet první reálné peníze. Do Vánoc má být vyhlášena oficiální soutěž mezi dodavateli reaktorů.

Dosavadní teoretizování tedy končí a největší zakázka, do jaké se kdy tento stát pustil, nabírá nečekaně velkou rychlost.

Proč se právě nyní – uprostřed koronavirové krize – tak spěchá? Oficiální verze zní, že se jen dohání starý skluz. Jiné vysvětlení lze vidět v politice, kdy Hrad tlačí na to, aby se projekt posunul co nejdál, dokud je prezidentem Miloš Zeman, příznivec jádra a spolupráce s Rusy. Tak či tak je teď posun vidět hned na několika frontách.

Letos to spustíme

Do prázdnin chce vláda schválit dvě smlouvy s elektrárenskou firmou ČEZ. Přesné znění je tajné, podstatu smluv však vláda schválila už v dubnu a obě strany dávají najevo, že jsou v podstatě dohodnuty. Hlavní bude takzvaná prováděcí smlouva na první fázi příprav, která obnáší co nejrychleji vypsat soutěž na reaktory, vybrat vítěze a mezitím dotáhnout územní řízení.

S podpisem smluv se pojí i začátek utrácení peněz. Elektrárnu bude stavět ČEZ, takže povede i přípravné práce. V případě komplikací bude smět celý projekt státu prodat a nechat si vrátit utracené náklady. V první fázi je ČEZ odhaduje na dvě až tři miliardy korun. Riziko jde za státem kvůli tomu, aby se ČEZ v případě zmařené investice vyhnul…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte