Kdybyste vyšli na ulici a náhodného kolemjdoucího se zeptali, jestli byly zločiny komunismu po listopadu 1989 řádně potrestány, nejspíš by zakroutil hlavou. A měl by pravdu. Za „zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný“ jsme sice režim prohlásili záhy po revoluci, tresty vykonavatele těchto zločinů ale buď vůbec nečekaly, nebo jsou léta zdržovány.

I aktuálně probíhající soud s pěticí estébáků obžalovaných z výkonu tzv. akce Asanace, v jejímž rámci StB vypudila do exilu bezmála tři stovky disidentů, se vleče. Zejména proto, že obžalovaní a jejich advokáti mají potíže zapamatovat si datum líčení, případně jsou často nemocní. Není to poprvé, co se Asanace u soudu projednává – během několika soudních líčení si už rozsudek vyslechlo šestnáct lidí, až na dvě výjimky ovšem padly podmíněné tresty. Architekt akce, normalizační ministr vnitra Jaromír Obzina, se verdiktu nedočkal vůbec, protože před jeho vynesením zemřel.

Dva tresty natvrdo si před lety vyslechli členové nechvalně proslulého „bicího komanda“ Zbyněk Dudek a Jiří Šimák. Trest dostali za týrání Zbyňka Benýška, kterého Šimák během výslechu v roce 1981 škrtil mokrým ručníkem tak, že upadl do bezvědomí. A také za útok na Zinu Freundovou, kterou v noci v jejím bytě surově zbili, ostříhali jí vlasy a vyhrožovali jí zabitím.

A právě „bicí komando“ stojí opět před soudem, společně se třemi dalšími obžalovanými, mezi nimiž je i jejich tehdejší nadřízený Rudolf Peltan. To je důležitý moment. Úřad dokumentace a vyšetřování…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1768

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte