Mumlejme si: tulsi, rejši, ženšen, čaga, ašvaganda. Všechno je teď jinak a musíme se adaptovat. A tohle všechno jsou adaptogeny – superrostliny, které zvyšují právě schopnost vydržet zátěž a odolat stresu. Neví se o nich moc, ale už ty názvy znějí jako zaříkadlo. Tak pěkně dokolečka mumlat.

Adaptogeny pocházejí z různých přírodních medicín – čínské, indické, ruské, japonské. Společné mají to, že nepůsobí na konkrétní neduhy, ale zlepšují právě odolnost celého organismu proti stresorům všeho původu, ať už je to moc práce, málo peněz nebo obojí zároveň. Klasikou žánru je ženšen. Tato rostlina je už sto let před naším letopočtem zmiňována v čínské knize o bylinách – podporuje pět vnitřních orgánů, tiší nervy, zastavuje křeče, vyhání zlé duchy, čistí zrak a zlepšuje paměť. A to starým Číňanům i novým Pražákům (Londýňanům, Newyorčanům).

Postupně přišly další superbyliny. Například tulsi čili bazalka posvátná, tradiční rostlina indické ajurvédy a vtělení bohyně Lakšmí, plná vůně, fenolů, alkaloidů, saponinů a spirituální síly. Na českém trhu hlavně v podobě čajů či krémů, ovšem též jako vykuřovadlo. Aplikujeme za neustálého mumlání. Z Ruska zase dorazil rezavec šikmý neboli čaga, elixír drsné Sibiře. Je to houba parazitující na břízách a dalších listnatých stromech, která se nasuší, nadrtí, zalije horkou vodou a popíjí – a kdo to dělá dost dlouho, z toho bude bohatýr. Anebo krása nesmírná, když si čagovými pleťovými boostery bude leštit pupínky a vrásky.

Civilizovaný…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte