Německý ústavní soud dospěl k závěru, že nakupování vládních dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB) je v rozporu s německou ústavou a tato praxe musí do tří měsíců skončit. Verdikt soudců z Karlsruhe zazněl suše v poloprázdné místnosti poznamenané koronavirovou krizí, o to větší poprask však způsobil. Pokud totiž panuje na něčem v Evropě shoda, pak na tom, že právě nákup dluhopisů ze strany ECB drží evropské ekonomiky nad vodou. A teď začal odtikávat čas, kdy by se to mělo změnit.

Volejte Christine

Soud v Karlsruhe rozhodl konkrétně o programu kvantitativního uvolňování, jímž se reguluje dostupnost peněz v ekonomice a který ECB vyhlásila v roce 2015. Program už jednou před soudem stál, konkrétně před tím unijním v roce 2018, a Soudní dvůr EU ho shledal v souladu s evropským právem. Německá ústavní justice se postavila proti; rozhodnutí Soudního dvora EU napadla jako „překračující kompetence“ a „porušující evropské smlouvy“.

Otevřely se tím v zásadě dvě roviny problému. Jedna je právní s dopadem na vnitřní soudržnost Unie. Dosud platila – a všude na školách se o ní učí – nadřazenost evropského práva národnímu, teď však německá justice vyhlásila neposlušnost tomuto předpokladu. Jde o potenciálně divoký krok: pokud se německým soudem budou inspirovat další, právní sokl, na němž EU stojí, se rozpadne. Polská vláda už potěšeně oznámila, že verdikt z Karlsruhe posílil pozici národních vlád při výkladu evropských smluv.

Pokud se soudem…

I_obalka_R20_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte