Výduch, Letná
Pětipatrová výjimka. (Výduch po první fázi nabarvení) • Autor: Matěj Stránský

Zatímco i ve světě zaregistrovali, že v blízkosti ruské ambasády v Praze zmizela socha sovětského maršála Koněva, v dohledu Putinových úředníků v těchto dnech docela tiše vzniká monumentální plastika. Za stadionem fotbalové Sparty ji nejde přehlédnout: na výšku má přes 20 metrů, na šířku devět a také cena je poměrně impozantní – hlavní město za ni a úpravy okolí zaplatilo přes 30 milionů korun.

Příběh vzniku díla Eccentric Gravity od výtvarníka Federica Díaze dokládá nejen to, že Praha dokáže zaplatit realizaci ryze současného uměleckého díla ve veřejném prostoru, které má světové parametry. Ale také že se vyplatí sledovat, co se ve vašem okolí staví, a snažit se ovlivňovat jeho budoucí podobu. Novinka by totiž nikdy nevznikla bez tlaku veřejnosti zdola a je nejlepším příkladem, že se v péči o vzhled společně sdílených prostor konečně začíná blýskat na lepší časy.

Inspirace Zdeňkem Sýkorou

Když pod Letnou rostl tunelový komplex Blanka, gigantická stavba o sobě záhy začala dávat vědět i desítky metrů nad stropem svých betonových tubusů. V pražských ulicích na konci nultých let vyrostlo hned několik výduchů. Tedy obřích komínů, kterými se z Blanky odvětrává vzduch zamořený zplodinami aut. Jeden z nich inženýři naplánovali za zmíněnou Spartu a vyrostl v podobě betonového válce, jenž se stal novou dominantou křižovatky ulic Korunovační a Nad Královskou oborou. Kdyby někdo v této podobě navrhl pětipatrový dům, nikdy by mu to u památkářů neprošlo. Inženýrské…

I_obalka_R20_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte