Děje se to v mnoha zemích zasažených pandemií a Česko není výjimka. Aktuální krize zvýrazňuje existující problémy ve zdravotnictví či v sociálních službách. Španělský deník El País to shrnuje tak, že krize odhalila „černou díru“ zející uprostřed evropského sociálního státu. Jednou z černých děr, jejíž existenci krize znova připomněla v Česku, je zastaralý systém péče o handicapované lidi stojící pořád především na systému velkých ústavů. Pandemie dále prohloubila dosavadní problémy, třeba společenskou izolaci lidí s postižením či nedostatečnou zdravotní péči jim poskytovanou.

O nutné změně, nazývané trochu krkolomně „deinstitucionalizace“, se mluví roky, přechod z velkých ústavů k modernějším a individuální potřeby klientů více respektujícím komunitním sociálním službám se stále nedaří rozběhnout. Jak vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí, průměrný počet lůžek v ústavech se za poslední roky snižuje jen velmi pomalu. Otevřený dopis, který minulou středu zaslala skupina organizací v čele s Jednotou pro deinstitucionalizaci (JDI), podpořená předními akademiky a akademičkami, ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové, sice vzbudil patřičný zájem, ale aktuální krizí je inspirován jen částečně. „Největším impulzem pro nás nebyla ani tolik pandemie jako fakt, že se proces změn zastavil,“ říká předsedkyně JDI Terezie Hradilková. „A novela zákona o sociálních službách byla poslední kapka.“

Současná krize odhalila „černou díru“ zející…

I_obalka_R20_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1692

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte