Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib • Autor: Matěj Stránský

V čem jste lepší primátor než vaše předchůdkyně Adriana Krnáčová?

Je obtížné srovnávat se s někým, kdo byl ve funkci čtyři roky, zatímco já teprve rok. Nejzásadnější ale – myslím – je, že nám se podařilo po letech stagnace rozhýbat velké záležitosti, jako je stavba metra D, kterou jsme zahájili geologickým průzkumem. Těsně před koncem roku jsme podali žádost o stavební povolení a vyřešily se dohody s vlastníky pozemků u stanic metra, což se považovalo za neřešitelné. Dále jsme zahájili stavbu Trojské lávky a řešení terasy na metru Budějovická, se kterou se předchozí reprezentaci taky nedařilo pohnout. Takže základní věcí je, že se nám podařilo Prahu rozhýbat. Když se podíváte na data Českého statistického úřadu, zjistíte, že pokud vydržel trend i ve čtvrtém čtvrtletí 2019, což zatím nevíme, tak byla loni v Praze zahájena stavba více než pěti tisíc nových bytů. To by znamenalo dvojnásobek toho, co v roce 2018, a nejvíc od roku 2009.

Vyptával jsem se svých známých, jakých změn si za ten rok a čtvrt, kdy vládnete, všimli, co se udělalo, změnilo. Jde jistě o velmi nereprezentativní průzkum, i tak je ale zajímavé slyšet, jak tazatelé tápou. Obvykle odpovídají, že si ničeho nevšimli. Ve vedení města došlo k výrazné změně, přišli Piráti a aktivisté kolem Jana Čižinského, ale vlastně nevíme, co ve městě udělali. Čím si to vysvětlujete? Ti lidé si města málo všímají, nebo jim nedokážete o svých výsledcích říct?

Nevlastníme média, takže je pro nás dost obtížné ovlivňovat to, o čem se lidé dozvídají. Nicméně pokud chtějí mít aktuální informace přímo od zdroje, je možné sledovat můj Facebook. Také celá řada projektů, na kterých se tady intenzivně dělá, je dlouhodobá. Metrem D se svezou první lidé na konci roku 2027. Aby bylo vidět, jak se stavba postupně hýbe, připravujeme web, kde to bude možné sledovat. Tam uvidíte každý větší projekt, v jakém je stavu, jaký je výhled, na čem se dělá, jak se to posouvá, zda se držíme harmonogramu.

Jsou tady také záležitosti, které děláme ve veřejném prostoru. Teď na zimu to asi není úplně in, ale město instaluje pítka a mlžítka. Řešíme, jak má vypadat veřejný prostor, odstraňujeme vizuální smog.

Jak se tedy po čtyřech letech spoluvlády Pirátů Praha změní? Co bude jakýmsi symbolem vašeho vládnutí?

Velkou pozornost ve volební kampani upoutal náš příslib výsadby jednoho milionu nových stromů v Praze během osmi let. Část lidí tvrdila, že to je příliš ambiciózní, podle jiných příliš málo ambiciózní. Já myslím, že je to ambicióz-
ní tak akorát. Minulý rok jsme vysázeli nějakých 187 tisíc stromů, takže je zjevné, že jeden milion nebude problém.

V dnešní době není takový kumšt silnici postavit, v dnešní době je kumšt získat povolení na její stavbu.

Tweetni to

Jak se dá to číslo zkontrolovat?

Víme, kolik stromů sázíme a kde, můžete se na ně podívat. A můžete sázet s námi, pořádáme sázecí akce pro veřejnost, protože stromy jsou odpovědí na změnu klimatu.

Druhá věc jsou ty větší investiční akce, kdy řešíme, jak upravit městský okruh tak, aby se dala reálně povolit jeho dostavba, protože původní plán v podobě dálnice skrz město je naprosto nereálný. Na posledním zastupitelstvu jsme schválili aktualizaci zásad územního rozvoje. Teď budou probíhat úpravy jednotlivých dokumentací pro územní rozhodnutí, kde jsme se shodli, že dáme okruh víc pod zem, zrušíme velkorysé dálniční křižovatky a díky tomu vznikne reálná městská komunikace, která bude z větší části než dosud plánovaná pod zem, a tím pádem nebude město rozdělovat.

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2406

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte