Od 17. 8. 1987 jsem v izolaci nebo samovazbě. Vlivem zimy a brutálního zacházení jsem již ztratil schopnost psát dopisy. Mimo to bych chtěl upozornit, že můj důvod, že jsem odmítl nastoupit do práce, byl ten, že jsem byl 13. 8. 1987 zbit libereckou eskortou, která je známa svou brutalitou, a utrpěl jsem otřes mozku.“ Tato slova pronesl Pavel Wonka 29. září 1987 před libereckým soudem, když se před ním zodpovídal, proč ve vězení odmítl nastoupit do zaměstnání.

Do kriminálu se rok předtím dostal na 21 měsíců nepodmíněně za to, že se přihlásil jako nezávislý kandidát do voleb do Federálního shromáždění. Co je dnes základ občanské společnosti, byla tehdy nevídaná drzost. Wonkovi navíc přitížilo, že si dovolil být ve volebním programu kritický k režimu. Ve vězení ho týrali a dostal se z něj až na konci února 1988 po protestní hladovce. Po návratu do rodného Podkrkonoší odmítl dodržovat „ochranný dohled“, tedy že bude fízlům hlásit, co každý den dělá. Znovu ho zatkli, znovu začal držet vyčerpávající hladovku.

K poslednímu soudu ho museli 20. dubna 1988 dopravit na vozíku. Dostal dalších pět měsíců nepodmíněně a šest dní nato v královéhradeckém vězení zemřel. Když jeho mrtvolu předali matce a bratrovi, jednadvacetikilogramový úbytek tělesné váhy je natolik zmátl, že totožnosti Pavla Wonky uvěřili až podle zubu uraženého v dětství. Na dochované fotce z márnice leží na železném stole s otevřenými ústy zbědované tělo člověka, který vypadá na mnohem víc než pouhých 35 let, jichž…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte