18-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Že sezení je nové kouření, už jste určitě někdy slyšeli. Sedavý životní styl přispívá k obezitě, kardiovaskulárním chorobám a bolestem páteře tak mocně, že si v posledních dekádách vysloužil status úhlavního zdravotního nepřítele lidstva. A taky jste možná slyšeli, že léčba nebožáků, které jejich profese nevyhnutelně přikovala na osm hodin denně k počítačům, nemusí být až tak složitá: stačí, když si svou pracovní plochu zvednou do výše a budou při práci stát.

Ostatně autor těchto řádek svého času patřil k věrozvěstům nového trendu. Na erární skříňku plnou starých sešitů a prošlých potravin nakladl komínek knih, na vrchol položil svůj notebook do výšky očí a o patro níž externí klávesnici. Svým kolegům pak na potkání vykládal, jak se při práci cítí bystrý a svěží.

Uběhlo pár let a bolavá záda z nadměrného sezení v těchto dnech trápí kdekoho. Hobbymarkety jsou otevřené, takže stlouct si stůl na stání by neměl být takový problém. Než roztančíte hoblík a pilku, vyplatí se ale dát naivní nadšení na chvíli stranou a zjistit, co o zdravotních přínosech kancelářské práce vestoje skutečně víme.

Smrtelná aktivita

Průkopníkem stojací revoluce se na přelomu tisíciletí stal americký endokrinolog James Levine, který svou kariéru zasvětil zkoumání dopadů chronického sezení
a v rozhovorech jej nazýval „smrtelnou aktivitou“. Nebyl prvním proponentem svého druhu, vestoje psali například Ernest Hemingway, Charles Dickens nebo Vladimir Nabokov. Levine ale svými výzkumy dokázal…

I_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte