Low angle view of California Condor (Gymnogyps californianus) in flight, Garrapata Sate Park,…
Kondor kalifornský, pták s třímetrovým rozpětím křídel. • Autor: ImageSource / DPphoto / Profimed

Štětinatec patří mezi nejpodivnější savce, o nichž jste možná nikdy neslyšeli. Vypadá jako rejsek, čile čmuchá jako rejsek a křičí jako rejsek. Je však velký asi jako králík. Svou kořist – živí se ponejvíce žábami a ptáky – doráží slabým jedem, který podobně jako někteří hadi vstřikuje rýhovanými zuby. S výstředností se snoubí neopakovatelnost. Evoluční linie štětinatců se od veškerého ostatního současného života oddělila v dobách, kdy svět obývali dinosauři. Ale možná se brzy odebere za nimi. Zbývají dva druhy a oba jsou na pokraji vyhynutí. Poslední populace živoří na pár útočištích na Kubě a sousedním ostrově Haiti.

Karibští štětinatci jsou exemplární ukázkou problému, se kterým se potýká ochrana přírody. Divokou faunu a flóru bychom rádi uchovali v úplné rozmanitosti. Na urgentním úkolu pracují statisíce vědců i praktiků, tisíce velkých i menších organizací nebo státních institucí. Potřebujeme ovšem vybrat, co ochraňovat nejdříve. Přirozeně to vzácnější. Na červených seznamech vymírajících druhů je však přes 1200 různých savců a 1500 ptáků, nemluvě o plazech, obojživelnících, rostlinách či hmyzu. Kde začít? Jedno kritérium se nabízí: u těch nejneopakovatelnějších.

Vzácné pravěké relikty

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Na světě žijí stovky samostatných, leč hodně podobných druhů myší a krys. Slonů zbývají pouze dva nebo tři (vědci mají vážné podezření, že afričtí chobotnatci se dělí do dvou různých druhů). Pokud vymřou dva druhy…

I_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte