Ruský ministr obrany Sergej Šojgu chce trestně stíhat české politiky v čele se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem. Šojguovi se nelíbí, že Kolář s dalšími komunálními politiky rozhodl o odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva a podle ruského ministra tím porušil nový ruský zákon o poškozování válečných hrobů a pomníků. Norma pro pachatele počítá s pětiletým vězením.

Socha budila v Praze 6 dlouhodobé spory. Části lidí vadilo, že Koněv se vedle osvobození Prahy podílel na zatýkání a deportacích československých občanů ruského původu, kteří z vlasti utekli před Stalinem a žili tu; dalším zase vadil pomník člověka, který se v padesátých letech podílel na krvavém potlačení maďarské protikomunistické revoluce. Loni v září se na jejich stranu přiklonila většina zastupitelů v Praze 6 a odsouhlasili přestěhování Koněva z dejvického náměstí do depozitáře. To se nyní stalo.

V Rusku tento přesun vyvolal vysoce podrážděné reakce korunované výzvou vlivného ministra ke kriminalizaci starosty Koláře. Zda nově schválený zákon přijatý až po rozhodnutí Prahy 6 o Koněvovi umožňuje ruským úřadům stíhání i zpětně, není jasné. Jeho detaily nebyly představeny. V minulosti ale Rusko v jiných případech takto postupovalo, když zpětně odsoudilo právníka Sergeje Magnitského z daňových podvodů. Byla to lež, naopak Magnitskij prokázal ruskému vedení defraudace a byl za to utýrán k smrti.

Už započaté trestní stíhání za odstranění Koněva proto nelze brát na lehkou váhu. Česko sice Koláře…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte