16-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Profesor psychologie z Univerzity v Miláně Alfio Maggiolini je specialistou na výzkum snů, v minulosti například analyzoval, jak se lišily sny Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga nebo o čem sní těhotné ženy. Jeho nový výzkum mapuje, o čem se lidem zdá nejčastěji a jak se tohle noční vysílání mění s přibývajícím věkem.

Pronásledování vede

Ať už si to pamatujete nebo ne, je vysoce pravděpodobné, že se vám dnes v noci něco zdálo. Studie uvádějí, že průměrný pozemšťan prožije za jednu noc tři až šest snů, které trvají obvykle pět až dvacet minut. Téměř v polovině z nich účinkuje nějaká postava, kterou snící zná z reálného života. Celých devadesát pět procent našich snů ovšem navždy skončí v koši zapomnění, pamatujeme si nejčastěji ty, z nichž se probudíme na konci tzv. REM fáze spánku a nejlépe sami od sebe bez asistence budíku.

Nejčastější náplň tohoto nočního spektáklu analyzovaly už starší výzkumy, které rovněž zjistily, že sny se proměňují s dobou – od druhé poloviny 20. století například v populaci narůstá podíl „létacích“ snů, což evidentně souvisí s rozmachem letecké dopravy.

Profesor Maggiolini vyzpovídal přes patnáct set dobrovolníků ve věku od osmi do osmdesáti let (dodejme pro pořádek, že výzkum proběhl ještě před tím, než pandemie proměnila život v jeho zemi v noční můru) a vytvořil jakousi hitparádu nejčastějších snových motivů. Tím nejobvyklejším (téměř deset procent snů) je nepříjemný zážitek, že je snící pronásledován; následují školní témata …

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1559

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte