Labour Party Leadership Hustings, London, UK - 16 Feb 2020
Solidní, klidný, vyvážený... Až na hranici nudy. (Keir Starmer) • Autor: Dinendra Haria/LNP / Shutterstoc

Britským labouristům se podařil pozoruhodný kousek: po pěti letech a dvou volebních porážkách (nepočítáme-li taktéž prohrané referendum o brexitu) zvolili do svého čela klidného politika s centristickými instinkty. Čtvrtého dubna tak z čela strany definitivně odstoupil celoživotní bojovník s kapitalismem Jeremy Corbyn a nahradil ho kariérní právník Keir Starmer.

Ten je osobnostně až do překvapivé míry opakem jak samotného Corbyna, tak i premiéra Borise Johnsona. Při popisu jeho osobnosti padají adjektiva jako solidní, klidný, vážný, racionální, kompetentní, důvěryhodný nebo puntičkářský a týdeník The Economist před časem podobný výčet doplnil dovětkem „až na hranici nudy“.

Starmer je vnímán jako pragmatik, který vyjde s každým, a jeho styl zcela postrádá základní instinkt dominující dnešní politické scéně ve Velké Británii i USA, totiž schopnost rozdělit společnost na dva přibližně stejně velké a přibližně stejně rozlícené tábory. Celé nominační tažení bývalého stínového ministra pro brexit se neslo především ve znamení smiřování rozhádané strany, v níž za nadvlády Corbyna a jeho ideologicky vyhroceného levicového křídla probíhaly drsné střety a od níž se odkláněli umírněnější poslanci i stoupenci.

Starmer výslovně odmítl kritizovat posledního skutečně úspěšného labouristického premiéra Tonyho Blaira, což bylo pro levicové křídlo téměř instinktivní samozřejmostí, stejně tak se ale odmítal pustit do jednoznačného odsudku svého bezprostředního předchůdce Corbyna. V…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1676

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte