26_duchodci_foto Petr Horký
Domov seniorů Břevnice; ilustrační foto

Skutečnost, že onemocnění Covid-19 nejvíce ohrožuje seniory, byla známá dávno před jeho příchodem do Česka. Média od začátku března přinášela varovné reportáže z Itálie, které ukazovaly, že když nákaza pronikne do domovů seniorů, jejich obyvatelé umírají po desítkách. Jakmile se tedy 1. března v Česku objevil první nakažený koronavirem, všem bylo jasné, že tato zařízení je potřeba před virem ochránit. Andrej Babiš ve svém televizním projevu emotivně prohlašoval, že „babičky a dědečkové, jste naši, potřebujeme vás“. Také ministryně sociálních věcí Jana Maláčová na tiskových konferencích vlády zdůrazňovala, že senioři jsou „ti nejzranitelnější a je potřeba je ochránit“.

Přesně o měsíc později je nejméně v deseti domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných zhruba dvě stě nakažených seniorů, z nichž několik zemřelo. Virem se nakazili i pečovatelé, kterým scházejí ochranné pomůcky jako respirátory nebo brýle, pomocí nichž se mají o své křehké svěřence starat. Na vládu – především pak na ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí – se snesla vlna kritiky, že v krizi na ty nejslabší zapomněla. Domovy důchodců dostatečně neizolovala a včas jim neposkytla ochranné pomůcky. Aktuální stav vybavenosti zařízení pro seniory ukazuje, že kritika je oprávněná. Ředitelé domovů, do jejichž zařízení nákaza pronikla, ale zároveň říkají, že ani s nejlepšími pomůckami by domovy stoprocentně opevnit nešlo.

Plíživá nákaza

Domov seniorů Břevnice sídlí ve žluté jednopatrové…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte