Shoda lékařů i dalších expertů je v tomto bodě poměrně jasná. Pokud se má svět vyvléknout z přísných opatření a omezení, která na své občany jednotlivé státy uvalily, musí být všichni schopni rychleji a přesněji hledat nakažené. Teprve pak je podle epidemiologů možné otevřít obchody, továrny a uvolnit pohyb lidí. Systém, pro který se vžil pojem „chytrá karanténa“, si Česko minulý týden v malém zkoušelo na jižní Moravě. Tento týden by si ho měly osahávat další kraje. Po Velikonocích by se měl rozjet naplno. Spolu s tím vláda slibuje pomalý návrat k normalitě. Klíčová otázka těchto dnů zní, jestli chytrá karanténa v Česku bude fungovat.

Pravda a důvěra

V uplynulém týdnu několika desítkám lidí na Brněnsku zazvonil telefon a do sluchátka se jim ohlásil buď hygienik, nebo vyškolený zdravotník z call centra. Oznámil jim, co už věděli – že jejich test na nemoc Covid-19 byl pozitivní. Pak se jich volající zeptal, jestli souhlasí s tím, že mu telefonní operátor poskytne data o pohybu jejich mobilního telefonu. Pokud nakažený nesouhlasil, hygienik pokračoval v hovoru. Pokud ale souhlas dal, zavolal hygienik zhruba za hodinu a půl, v mezičase přišla do systému call centra data od operátora. Ve výsledku šlo vždy o to samé – volající a nakažený spolu rekonstruovali průběh posledních dvou dnů, s kým se nakažený potkal, na jak dlouho a na jak blízko, kde se pohyboval. Data o pohybu telefonu k rekonstrukci nejsou nutná, ale mohou pomoci. Telefon kreslí hrubou mapu s přesností…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1511

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte