48_parky01_jaros
Z křoví park. (Belveder na Zbraslavi) • Autor: Milan Jaroš

Petře a Niki je trochu zima. Je jim šestnáct, bydlí na pražské Zbraslavi a normálně by v neděli odpoledne odjely autobusem z periferie na smíchovskou křižovatku Anděl a v nákupním centru si v teple s kamarádkami prohlížely výlohy. Nyní se ale s rouškami na obličeji procházejí ve zdejším lesoparku Belveder. Vznikl před pěti lety ze zanedbaného svahu podle návrhu studia Projektil architekti a je to jeden z nemnoha nových pražských parků posledních let. Dřív tu bylo hlavně křoví. Teď tudy vedou mlatové cesty, po nichž se dá projít z jedné části Zbraslavi do druhé, na nejhezčích místech jsou vyhlídky a tři jezírka. Zatímco do skutečného lesa se tu musí poměrně daleko a je třeba překonat most nebo rušnou silnici, tohle je kousek přírody na dosah pro všechny.

Teenagerky si tudy většinou jen zkracovaly cestu. Ale v době globální pandemie se vše proměnilo: „Aspoň máme chvíli klid od rodičů. Ale to tam nedávejte,“ smějí se středoškolačky.

Procházka v parku je pro mnoho lidí v těchto dnech jedinou možností, jak utéct ze stísněné domácnosti, poslední radostí, zbytkem svobody a normality – i když s předepsaným dvoumetrovým odstupem. A také aspoň trochou zdravého pohybu. „Pohyb působí na okysličení tkání. Sluneční svit je důležitý pro tvorbu vitaminu D. To všechno podporuje odolnost organismu,“ shrnuje to epidemiolog Petr Smejkal. „Není šťastné, že nutnost odstupu si lidé vykládají tak, že je třeba být zavřený doma.“

Taky Lenka Krejčí je ráda, že může do zdejšího lesoparku –…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1293

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte