Maďarský premiér Viktor Orbán je mistr ve využívání zádrhelů dějin. Před pěti lety rozpoznal jako jeden z prvních možnosti událostí známých dnes jako „uprchlická krize“, pasoval se do role zachránce maďarského národa před hordami židobankéřskou lobby dirigovaných běženců, a díky tomu vyhrál od té doby dvoje parlamentní volby a upevnil svou pozici zdaleka nejmocnějšího muže státu. Vysloužil si za to kárné řízení od Evropské komise pro domnělé podrývání právního státu. Pozornost od něj teď odklonila pandemie koronaviru. Další vážná krize, kterou se premiér Orbán snaží využít k posílení své moci.

Minulé pondělí předložil parlamentu balíček opatření pro boj Maďarska s nákazou. Podle jeho návrhu by měl parlament odejít na dovolenou a všechno by řídila vláda pomocí dekretů. Sám kabinet by také rozhodl, kdy tato pravomoc skončí. Za šíření zpráv, které v době epidemie „narušují veřejný pořádek“, by hrozil trest až pěti let vězení. Paragraf je přitom napsaný tak gumově, že stíhaná může být i prostá kritika vládních nařízení v novinách či na sociálních sítích.

Aby mohl parlament přijmout balík obratem ve výjimečně zrychleném režimu, musely by s tím souhlasit čtyři pětiny poslanců, tedy i opozice. Ta ale návrh považuje za nepřiměřený a zbytečný, a Orbán tak na první pokus neuspěl. Zřejmě s tím však dopředu počítal a návrh projde později. Nejspíš už tento týden, kdy podle budapešťských parlamentních regulí stačí jen ústavní většina. A tu Orbánův vládní Fidesz má. Opozici premiér…

I_obalka_R14_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte