24_graf

Italský biolog Alessandro Laurenzi sekal v polovině března trávník na své zahradě, když ho kamarád upozornil, že mu ze sekačky vytéká benzin. „Vůbec žádný zápach jsem necítil,“ řekl Laurenzi časopisu The Scientist. O pár hodin později se chtěl naobědvat a uvědomil si, že necítí ani vůni jídla, ani jeho chuť. Několik dní poté se u něj objevily příznaky nemoci Covid-19. Na test se neprobojoval, věří ale, že nákazu v těle má.

Lékaři si již před mnoha týdny všimli, že dočasná ztráta čichu a chuti k příznakům choroby patří. Je to důkaz, že nemoc kromě plic, srdce, jater a dalších orgánů může zaútočit i na nervový systém. Někteří vědci se dokonce domnívají, že virus někdy napadá i tu část mozkového kmene, která řídí činnost srdce a plic. Mají-li tedy pacienti potíže s dýcháním, může být jednou z příčin i postižení mozku.

Čínský histolog Li Jen-čchao s kolegy již koncem února upozornil, že od prvních příznaků do nástupu dýchacích potíží uběhne zpravidla asi pět dní a na jednotku intenzivní péče se nemocní dostávají ještě o další tři dny později. To dává viru dost času, aby příslušné neurony v mozku poničil natolik, že se pacienty už nemusí podařit zachránit. Pomoci by mohlo včasné nasazení protivirových léků – zatím však nemáme žádné, u nichž by bylo jasné, že opravdu fungují. Schází také důkaz, že teorie o nervovém původu dýchacích potíží je správná.

Ten by mohly přinést pitvy zemřelých, které ale kvůli obavám z nákazy probíhají jen vzácně, a pokud je patologové dělají,…

I_obalka_R14_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte