UK London -- 29 Dec 1940 -- Standing up gloriously out of the flames and smoke of surrounding…
Bylo to děsivě krásné. (Londýn v době nacistických náletů) • Autor: Photoshot / Avalon Editorial / P

Vrcholné životní zážitky mohou vypadat nečekaně. Jeden z nich popsala ve svém deníku mladá Britka ve chvíli, kdy se v září 1940 hitlerovské Německo rozhodlo změnit strategii v bitvě o Británii a vlny bombardérů poprvé vyrazily k plošné destrukci hlavního města Londýna. Cíl byl jasný: podlomit nepředstavitelným ničením a hromadným umíráním morálku britského civilního obyvatelstva, způsobit rozvrat a chaos, srazit Brity na kolena.

Zmíněná žena trávila třetí noc bombardování u rodičů svého přítele na severu města. Její jméno neznáme, příběh ale zachytil ve své sbírce válečných výpovědí svých krajanů Living Through Blitz (Prožili Blitz), britský autor Tom Harrison. „Byla jsem tak podrážděná, až jsem z toho byla nateklá, ve skutečnosti to ale byl strach. Paní R. (matka přítele) pořád jenom vařila čaj. Když se ozvalo zadunění, vykřikla vždycky: ‚To je bomba?‘ ‚Néé, jenom dělo,‘ zabručel vždy její manžel,“ píše se v deníku.

Čekání ve sklepě s vidinou smrti se zjevně nedalo moc vydržet. Nakonec žena i s přítelem vylezla na zahradu. Usadili se ve vysoké trávě a překvapivě zjistili, že to, co před sebou vidí, je vlastně krásné. Nebo možná spíše „krásné“, estetický dojem se totiž skládal dílem z vlahé podzimní noci prosvícené hvězdami a dílem z mihotavé, v teplých barvách vyvedené záře na obzoru, kde hořely londýnské doky. „Najednou už jsem se nebála, bylo to vlastně úžasné. Paprsky průzkumných reflektorů byly nádherné, jak křižovaly nebe z jedné strany na druhou, bylo…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte