13-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Psychologické zdroje, z nichž obvykle čerpáme pro účely této stránky, přetékají radami, jak se nezbláznit z pandemie. Rozhodli jsme se ovšem dopřát vám raději chvíli nadechnutí. V duchu oněch doporučení nabídnout čtení, které vaši vystresovanou mysl trochu zrelaxuje. Ano, chtěli jsme napsat něco veselého o psech. Rychlý průzkum možností ovšem ukázal, že to nebude tak snadné. Globalizace se svými problémy zjevně nedoléhá jenom na lidský živočišný druh. Takže ani tentokrát si moc nevydechnete: finští vědci právě zjistili, že tři čtvrtiny psů trpí nějakou formou úzkosti.

Helikoptérové pejskařství

Autorem výzkumu, doposud největšího svého druhu, je genetik a veterinář Helsinské univerzity Hannes Lohi. Jeho týmu se prostřednictvím různých zájmových sdružení podařilo kontaktovat téměř 14 tisíc majitelů psů, celá dvě procenta pejskařů v zemi. Lohi jim poslal dotazník, v němž se kromě základních údajů vyptával na to, zda jejich mazlíčci vykazují některý ze sedmi rysů chování, jimž odborníci přisuzují úzkostný základ. Výsledek: 72,5 procnta psů skórovalo alespoň v jednom parametru.

Pravda je, že některé dotazované projevy by laickému oku mohly připadat docela přirozené – například fakt, že psi se bojí hluku nebo se rvou s konkurencí. Podle etologů jsou ale výsledky signálem problému a zaslouží si pozornost. Takže konkrétně: přecitlivělost na zvuk sužuje celou třetinu psů, jen o něco méně z nich je přehnaně bázlivých, 14 procent naopak vykazuje nadměrnou agresi. Další…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Psi
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1557

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte