Junction Butte Wolf Pack Yellowstone National Park
Yellowstone, březen 2019 • Autor: Dan Stahler/Nps / Zuma Press / P

V Yellowstonském národním parku právě končí květen a v tamních hlubokých lesích se odehrává dramatická scéna. Medvěda grizzlyho je obecně neradno mít v patách a už vůbec ne rozčileného, že mu někdo ukradl oběd. Přesně v takové situaci se kvůli tomu ocitla tři vlčata, která medvědovi uzmula část uloveného losa a nyní před mnohonásobně větším zvířetem prchají. Zdá se, že dorost proti lesnímu obrovi nemá šanci. Nejmenší z vlčat, drobný šedý vlk, se ale uprostřed běhu najednou zastavuje, obrací se a zaujímá bojovou pozici. Místo útěku volí útok, i když stojí proti medvědovi – asi jako David proti Goliášovi.

Medvěda vývoj situace natolik zaskočí, že se metr od vlka zastavuje a chvíli na sebe hledí. Když pak mladý vlk po chvíli souboje pohledů zvolna odkráčí do lesa, medvěd, zmatený tímto vývojem, se vzdává dalšího pronásledování. U okamžiku hrdinství malého vlčete není nikdo z jeho příbuzných: větší a silnější bratři, kteří na rozdíl od něj po otci podědili lesklou černou srst a urostlou postavu, peláší s masem dál a mizí v hustém porostu.

Scéna ovšem měla lidského svědka. Pomocí dalekohledu ji z bezpečné vzdálenosti pozoroval Rick McIntyre, biolog, zaměstnanec parku a vyhlášený znalec vlků. Šedého vlka McIntyre sledoval od okamžiku, kdy společně s matkou, otcem a třemi bratry do parku dorazil z kanadské Alberty, a moc nevěřil, že by toto drobné mládě šikanované pravidelně mohutnějšími sourozenci, které se k jídlu vždy dostalo jako poslední ze smečky, mohlo v drsné realitě…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1683

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte